Amedeo
Bir Doz Sanat
Bizi Takip Et! Yeniliklerden Haberdar Ol.

Ara

MERHABA

Murys

Street ArtIst

Murys 2004 yılından itibaren ağırlıklı olarak İstanbul ve çevre illerde graffiti alanında aktifliğini sürdürdü.Son yıllarda da ülke dışındaki bir çok street artist ile de ortak ve bireysel işler üretmeye devam ediyor.

Murys, ismini ‘miras bırakan’ olarak tanımlıyor. Üretimine başladığı tarih itibari ile de sokağa , tren garlarına, tren vagonlarına ve sokağın içerisindeki dinamiğe uygun bir çok yüzeye mirasını izleyiciye bırakarak bir bakıma eserlerini kamuya sunuyor.

Graffiti vandallıktan çıktığı noktadan itibaren belirli estetik kurallar ve teknikler çatısında toplanmıştır. Bu süreçte akademiksel disiplinler ile yollarının kesişmesini sağlamıştır. Murys sokağı bir sergi alanı olarak görmesinden dolayı üretimlerini yaptığı muralların küçük ölçeklerini üretiyor, bu süreçte homojen bir şekilde sokaktaki disiplinini kaybetmeden dışarıdaki üretimini sergi alanına taşımayı hedefliyor

Eserlerini çoğunlukla kamusal ve özel alanlardaki artan güvenlik tehdidine karşı işlerini soyutlama ve kamufle ederek kendisine bir savunma mekanizması oluşturuyor.Bu üslubu da eleştirel bir yaklaşımla ele alıp mekana ve yüzeylerde değişkenlik göstererek yapılandırıyor. Murys graffitinin yapılış amacının ve uygulama disiplinin tam tersi bir disipline itmiş olsada oluşturduğu stil kültür içerisinde yeni bir katman kazandırmıştır.Graffiti kültürü içerisinde amaç sokakta bilinir ve görünür olmaya yönelik bir anlaşıya dayanırken, sistem; daha önceden özel bir isme sahip bir bireyi isimsiz bırakıp Murys’in geometrik karmaşa içerisinde soyutlanmış ismin titreşimsel bir flashback etkisi ile kabul ettirmiştir.

Sergileri

2012 Hayvan gibi sergi / Milk Gallery (İstanbul TR)
2012 From The Streets / Trump Towers Mall (İstanbul TR)
2018 Artist experience / TUYAP International Art Fair (İstanbul TR)
2018 NTW / Biscuit Factory (London UK)
2018 Murys Dye Skar / ArtUndAntik Gallery (Stuttgart DE)
2019 H2O Manifesto / Mercedes Benz Fashion Week (İstanbul TR)
2019 1 Turkish Lira / Performance in Sohohouse (İstanbul TR)
2019 ArtUndAntik Allstars / Kunstbezirk (Stuttgart DE)
2020 Solve Souls / Biscuit Factory (London UK)
2020 Polemiğe Girmem / BlackFlagArt (İstanbul TR)